Aké výhody predstavuje leštená mosadz?

leštenie mosadze

Mosadz vie zaujať svojím typickým vzhľadom, ktorý pridáva zaujímavý efekt celému predmetu a miestnosti. Avšak viete, ako sa leštenie mosadze vykonáva a aké možnosti máte, ak chcete dosiahnuť rovnakého vzhľadu iným spôsobom?

Vintage efekt a leštená mosadz

V histórii často používaná zliatina medi a zinku dáva farbu podobnú zlatej, ktorá sa skvele hodí k teplým farbám dreva. Je preto typická ako detail lámp, nábytku, kľučiek a úchytiek na dvierka skriniek.
Napríklad dekoratívne ďalekohľady, otočné glóbusy, alebo rámy obrazov boli tiež často vyrobené z mosadze a dávali celkovo luxusný efekt.

Nevýhody mosadze

Mosadz má jednu veľkú nevýhodu a to, že sa jedná o veľmi mäkkú zliatinu kovu. Je teda dôležité s ňou manipulovať jemne, nenechať jej ničím poškriabať, alebo niečo na ňu spadnúť a často sa o ňu starať, inak začne meniť farbu. Je potreba jemného čistenie, leštenie a pravidelnej údržby, ktorá môže predstavovať prekrytie lakom či farebným sprejom v miestach, ktoré už nejdú zachrániť.

Iný kov, rovnaký efekt

Čo sa teda v dnešnej dobe odporúča miesto mäkké mosadze, je nechať produkt vyrobiť z nerezu, ale nechať ho špeciálnou povrchovou úpravou "zafarbiť" na farbu mosadze bez jej nežiaducich efektov.
Tomuto procesu sa hovorí chemicko-tepelný proces, v ktorom sa na povrchu nerezu vytvorí vrstva s nitridom titánu. Vzniknutý povrch je extrémne odolný, nevyžaduje žiadnu pravidelnú starostlivosť a vzhľadovo je veľmi podobný mosadze.


Kontakt

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?
Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4