Co je to ašvaganda neboli vitánie snodárná?

ašvaganda vitánie snodárná

Indický ženšen, ašvaganda vitánie snodárná, withania somnifera, vitánie spavá. Přesně tak se říká bylince známé několik tisíc let. Využití nachází především v ájurvédské medicíně. Vyskytuje se především v severozápadní Indii, přičemž se jedná o polokeř dosahující výšky zhruba jednoho metru. Ovšem k léčebným účelům se používá pouze jeho kořen, jenž slouží k regeneraci organismu, uvolnění od stresu a dodání energie. V neposlední řadě působí proti nespavosti.

Co všechno ashwagandha obsahuje?

V kořenech se nachází alkaloidy, jako jsou tropin a pseudotropin. Dále obsahují withanin a somniferin. Samozřejmě nechybí ani fytosteroly, glykosidy a aminikyseliny. Ashwagadha je bohatá například na kyselinu glutamovou a asparagovou, glicin, alanin, prolin či tryptofan. V listech jsou také alkaloidy, withanolidy a glykosidy. Co se týče plodů, ty v sobě mají některé mastné kyseliny, silice a enzymy.

K čemu se používá?

Ájurvédská medicína používá ašvagandu k léčbě astmatu a bronchitidy, nicméně dokáže zatočit s lupénkou a revmatismem. Doporučuje se v neposlední řadě také ženám na podporu reprodukce, protože podporuje otěhotnění. Ašvaganda neboli vitánie snodárná utišuje záněty, snižuje vysoký krevní tlak a pomáhá při horečce či bolestivých otocích. Stačí položit pár listů na postižená místa.

  • zpomaluje stárnutí

  • zlepšuje krvetvorbu

  • působí proti rakovině

Jak se užívá?

Tradičně se povaří v mléce, nebo se z bylinky udělá čajový nálev, a potom se pije dvakrát až čtyřikrát denně po 200 mililitrech. Jestliže plánujete pít odvar na pomoc při protinádorové léčbě, dávku klidně zdvojnásobte.

Vitánie snodárná je k dostání také ve formě kapslí, a to jako doplněk stravy. Potom se užívají dvě kapsle dvakrát denně, a to vždy po jídle. Balíček vskutku kvalitních kapslí ašvagandy seženete na webové stránce EXOTIC HERBS, která prodává bylinky třetího tisíciletí.


Kontakt

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?
Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4