Co je to ašvaganda neboli vitánie snodárná?
Indický ženšen, ašvaganda vitánie snodárná, withania somnifera, vitánie spavá. Přesně tak se říká bylince známé několik tisíc let. Využití nachází především v ájurvédské medicíně. Vyskytuje se především v severozápadní Indii, přičemž se jedná o polokeř dosahující výšky zhruba jednoho metru. Ovšem k léčebným účelům se používá pouze jeho kořen, jenž slouží k regeneraci organismu, uvolnění od stresu a dodání energie. V neposlední řadě působí proti nespavosti.
Co všechno ashwagandha obsahuje?
V kořenech se nachází alkaloidy, jako jsou tropin a pseudotropin. Dále obsahují withanin a somniferin. Samozřejmě nechybí ani fytosteroly, glykosidy a aminikyseliny. Ashwagadha je bohatá například na kyselinu glutamovou a asparagovou, glicin, alanin, prolin či tryptofan. V listech jsou také alkaloidy, withanolidy a glykosidy. Co se týče plodů, ty v sobě mají některé mastné kyseliny, silice a enzymy.
K čemu se používá?
Ájurvédská medicína používá ašvagandu k léčbě astmatu a bronchitidy, nicméně dokáže zatočit s lupénkou a revmatismem. Doporučuje se v neposlední řadě také ženám na podporu reprodukce, protože podporuje otěhotnění. Ašvaganda neboli vitánie snodárná utišuje záněty, snižuje vysoký krevní tlak a pomáhá při horečce či bolestivých otocích. Stačí položit pár listů na postižená místa.
-
zpomaluje stárnutí
-
zlepšuje krvetvorbu
-
působí proti rakovině
Jak se užívá?
Tradičně se povaří v mléce, nebo se z bylinky udělá čajový nálev, a potom se pije dvakrát až čtyřikrát denně po 200 mililitrech. Jestliže plánujete pít odvar na pomoc při protinádorové léčbě, dávku klidně zdvojnásobte.
Vitánie snodárná je k dostání také ve formě kapslí, a to jako doplněk stravy. Potom se užívají dvě kapsle dvakrát denně, a to vždy po jídle. Balíček vskutku kvalitních kapslí ašvagandy seženete na webové stránce EXOTIC HERBS, která prodává bylinky třetího tisíciletí.