Fitness činky pro začátečníky i pokročilé

fitness činky

Když se řekne slovo cvičení nebo ještě "hůř" posilování, co vás prvně napadne? Pravděpodobně to budou činky, ať už malé jednoručky nebo ty velké, které známe z posiloven. Fitness činky patří mezi základní náčiní každé posilovny ať už té domácí nebo naopak profesionální. Na trhu existují v různých variantách, hmotnostech a právě proto se těší značné oblibě. Cviky, které jsou postaveny pro činky zapojují velký počet svalů a šlach.

Než si povíme něco o cvičení s činkami, které má své zákonitosti, měli bychom si činky rozdělit na několik základních druhů. Mnozí se s většinou již potkali. Činky se děli na:

  • Jednoruční činky
  • Obouruční činky
  • Vzpěračské tyče
  • Kettlebelly
  • Činky pro aerobic
  • Posilovací vesty
  • Závaží na běhání

Cviky s činkami

Primárně existují pouze dva způsoby, jak činky používat. Prvním typem je tzv. silový a druhým dynamický způsob. Silový způsob využíváme tehdy, potřebujeme-li nabrat velké množství svalové hmoty. Také se tomu může říkat body-building nebo česky kulturistika. Cvičit se začíná s malými hmotnostmi, které se však velmi rychle navyšují. Vlivem velkých hmotnosti je nutné dbát zvýšené opatrnosti a provádět cviky přesně tak, jak se mají. Hrozí totiž poškození svalů! Při silovém způsobu posilování se využívá principu kyslíkového dluhu, tedy ke spalování cukrů, který je uložen jak ve svalech, tak i dalších orgánech. Naopak tuky jsou vlivem beta-oxidace rozloženy v buňkách. To celé vede ke zvětšení počtu a hlavně růstu svalových vláken.

Druhý princip, tedy dynamický, spočívá ve cvičení s podstatně menší hmotností. Při tomto typu cvičení dochází ke spalování jak cukrů, tak díky nízkému tepu i tuků. Činky se používají s nízkou hmotností a není potřeba vybírat s modelů, kde můžete při dávat váhu. Dynamický způsob je velmi podobný aerobnímu cvičení a hodí se proto pro ženy.

Činky jsou nezbytností!

Co nám vyplývá z tohoto článku? Ano, činky jsou tak jednoduché, až jsou geniální a proto by neměly chybět v žádné posilovně a hlavně domácnosti. Na trhu existuje značné množství činek, lišící se například provedením, hmotností nebo materiálem. S osobní zkušenosti doporučuji používání například činek opatřenými gumovou vrstvou. Mnohem lépe se drží a nevydávají žádný hluk.


Kontakt

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?
Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4