Kdy se využívá řez vodním paprskem?

Specializované řezání vodním paprskem je metoda, která umožňuje účinné oddělení prvků z různých materiálů. Tato technologie je však implementována pouze ve specializovaných závodech, jejichž moderní technické vybavení umožňuje bezpečné řezání tímto způsobem. Kdy přesně se řez vodním paprskem používá pro řezání materiálů? 

Jak to funguje?

Použití vody k řezání jednotlivých prvků vyžaduje především vytvoření správných podmínek. Kapalina musí být pod dostatečně vysokým tlakem, který lze získat pouze za použití speciálního vybavení přizpůsobeného tomuto druhu provozu. Řez vodním paprskem také používá profesionální stůl, na kterém jsou položeny řezané prvky.

Je zajímavé, že při použití vody pro řezání lze použít pouze kapaliny, k tomu však dochází pouze při oddělování měkkých a tenkých materiálů. Prvky vyrobené ze silnějšího materiálu, který se vyznačuje vysokou pevností a tvrdostí, se řežou proudem vody smíchaným se specializovaným brusivem. Je to materiál podobný písku, ale vyznačuje se ostrými hranami, které zajišťují přesnost při řezání. 

Kdy se vyplatí řezat vodním paprskem? 

Řez vodním paprskem je technologie používaná mimo jiné pro materiály, které by během separace neměly být podrobeny tepelným změnám. Použití vody tento faktor eliminuje, díky čemuž řezané prvky nezvyšují ani nesnižují jejich teplotu. Moderní stroje používané profesionálními řezacími zařízeními s vodním paprskem jsou přesné a pokročilé, což rovněž zaručuje neschopnost změnit strukturu řezaného materiálu.

Řezání vodním paprskem se provádí také tehdy, když by prvek neměl kvůli použité metodě změnit své parametry. Použití vody je proto mimořádně bezpečným řešením, které neovlivňuje původní tvar nebo vlastnosti řezaných materiálů. Měly by však být prováděny pomocí specializovaného vybavení, ke kterému mají přístup pouze profesionální továrny.

Rovněž je třeba si uvědomit, že vzhledem k době provádění řezání vodním paprskem pracuje hlavně v případě kusové, krátké sériové výroby a obrábění těžko řezatelných materiálů jinými technologiemi. 


Kontakt

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?
Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4