5 výhod ekologického zemědělství

ekologické zemědělství

Výhody ekologického zemědělství jsou nevyvratitelné. Kdybyste se hodně snažili, možná byste popsali rozsah diplomové práce. My dnes ale tolik času nemáme, tak se zaměříme na pět, které jsou pro nás nejdůležitější.

1. Péče o půdu. Ekologické zemědělství ve velké míře zlepšuje půdu na území, na kterém probíhá. Tyto půdy mají lepší strukturu a jejich schopnost zatravňování nebyla úplně zničena po nešetrném zacházení. Díky kvalitní výživě má půda mnohem menší sklony k erozi. Ekologické zemědělství si zakládá na tom, aby probíhalo pouze na místní půdě bez substrátů, což také pomáhá k udržení vysoké kvality. Kvalitní půda je také příznivé prostředí pro malé organismy  (například žížaly), které pomáhají půdu provzdušňovat a vyživovat. I dalším rostlinám se zde daří. Ekologické zemědělství totiž zbytečně nelikviduje přirozeně rostoucí rostliny.

2. Ochrana vody. K ochraně vody velkým dílem přispívá použití přírodních hnojiv, aby se zabránilo uvolňování dusíku. Díky těmto hnojivům se také neznečišťují podzemní i povrchové vody, protože se hnojí tím, co běžně najdete v přírodě. Zemědělci se úplně vyhýbají syntetickým hnojivům.

3. Péče o zvířata. V současnosti je toto hodně řešené téma. Za to mohou především velkochovy, které chovají zvířata namačkaná jedno na druhém, bez možnosti jakéhokoliv většího pohybu. Ekologické zemědělství se oproti tomu o zvířata stará. Umožňuje jim přirozeně se množit, nekrmí je růstovými hormony a například telatům je dovoleno pít mléko přímo od matky. Proti velkochovům už se určitým způsobem staví i obchodní řetězcem. Některé totiž přestaly podporovat prodej vajec z klecového chovu a můžeme jenom doufat, že v tomto budou pokračovat ještě dál.

4. Kvalitnější potraviny. Tento bod je naprosto logický. Produkty ze zemědělství, u kterých se dbá na kvalitu, péči a celý proces pěstování nebo chovu, budou mnohem kvalitnější, než produkty odněkud, kde se do potravin cpou hormony, aby byly větší nebo rostly rychleji. Bio produkty obsahují mnohem více živin a vitamínů a mají lepší chuť.

5. Bio není jenom nálepka. Pokud chtějí zemědělci své produkty prodávat jako Bio, musí dodržovat přísná nařízení jak z Česká, tak Evropské unie. Podniky prochází důkladnými kontrolami a celá jejich činnost musí být transparentní. Takže když si v obchodě koupíte Bio produkt, můžete si být jistí, že je opravdu Bio.

Toto jsou výhody, které jsou důležité převážně pro spotřebitele, protože se jich přímo týkají. Navíc jsou mezi sebou vzájemně provázány a jedna z druhou souvisí. Jiný pohled na to možná budou mít přímo zemědělci. Jaký je váš důvod pro nákup a podporu bio potravin?


Kontakt

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?
Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4