Mezigenerační obměna: S předáním firmy vám pomůže profesionální tým

Action, Collaborate, Collaboration, Colleagues

S mezigenerační obměnou máte před sebou dlouhý a náročný proces. Co radí profesionálové v případě předání firmy svým potomkům?

Nastal pro Vás čas přemýšlení o důchodu, s tím, že svou firmu nechcete nechat ladem ani jí nechcete prodat. Pokud máte potomky, kteří jeví vážný zájem o firmu a dosáhli věku, kdy věříte, že by to bylo vhodné jim svou firmu předat? Gratulujeme, máte před sebou ideální situaci pro všechny strany!

Vy máte nástupce, kterému můžete věřit, jaký je opravdu člověk a znáte jeho motivy a schopnosti. Vaše dcera/syn mají před sebou skvělou možnost nastoupit do vedoucí pozice o které mohou získat důvěrné a upřímné informace od Vás a mohou na cestě mít u sebe člověka s mnohaletými zkušenostmi a v neposlední řadě Vaše firma ví, že byste ji nenechal v rukou jen tak někoho, ví že jí čeká nový dech a pozitivní změny.

V době příprav na mezigenerační obměnu doporučují odborníci zaměřit se na tyto následující body:

 

Dejte si dostatečný časový prostor

Nejen, že byrokracie kolem mezigenerační obměny může zabrat dost času, tak je vhodné se připravit osobně a nechat dostatečný čas na přípravu svým potomkům. Je důležité si uvědomit jestli v blízké budoucnosti ve Vašech životech nečekáte nějaké změny kromě předání firmy, které by mohly vyžadovat Vaší maximální pozornost. To se může týkat radostných událostí jako například přivítání dítěte nebo svatby, ale také méně radostné, jako je například maminky operace, po které si jí budete muset věnovat. 

V rámci tohoto bodu se také počítá s přípravou na postupné změny, aby měli zaměstnanci čas se připravit a měli pocit začlenění.

 

Položte si důležité otázky 

Toto je návrh několika otázek na které byste si jako majitel firmy, co se rozhodl pro předání vedeni, měl umět s jistotou odpovědět:

  • Proč jste se rozhodli jít do důchodu?
  • Co Vás vedlo k tomu vybrat jako svého nástupce svého syna/dceru?
  • Jaké jejich vlastnosti myslíte, že budou z nich dělat dobrého vedoucího?
  • Co od nich očekáváte?
  • Čeho se nejvíce bojíte?
  • Jste ochotni přijmout jejich návrhy a vytvořit kompromis?
  • Uvažovali jste o pomoci s převedením od odborníků v oboru?

Protože jestli ne, možná byste měli! Samak je poradenská skupina, která se již mnoho let zabývá právě mezigenerační obměnou.

 


Kontakt

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?
Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4