Základní principy a pravidla ekologického zemědělství

ekologické zemědělství

Než se o ekologickém zemědělství začneme bavit o něco více, musíme si říct jeho základy. Jako je tomu u většiny věcí, i zemědělství má svá pravidla, obzvlášť to ekologické. Představíme si základy, na kterých ekologické zemědělství stojí.

Jak už asi víte, ekologické zemědělství je druh hospodaření, který se zaměřuje na co největší udržení životního prostředí. Omezuje určité chemické látky nebo zemědělské postupy, které běžně ubližují půdě, rostlinám i zvířatům. Ochrana zvířat je v zemědělství důležitá kvůli kvalitě živočišných výrobků. Místo, kde se ekologickým zemědělstvím zabývají, se jmenuje ekofarma. Ta může vzniknout v tom případě, že se registruje u Ministerstva zemědělství. Výsledkem práce na ekofarmě jsou bioprodukty a biopotraviny, které najdete v běžných obchodech. Vzhledem k tomu, že se při jejich produkci musí dodržovat přísná pravidla, bývají o něco dražší, než ostatní potraviny. Výměnou za vyšší cenu ale získáte mnohem větší kvalitu.

Provozovatelé ekologického zemědělství se svou činností snaží dosáhnout efektivního využití energie, zejména z obnovitelných zdrojů. Další důležitou věcí je neustálý oběh dobrých látek a ochrana před špatnými látkami v místě provozu. Samozřejmostí je také produkce kvalitních výrobků a kvalita života jak pro organismy na ekofarmách, tak i pro člověka.

K tomu, aby těchto cílů bylo dosaženo, musí ekofarmy dodržovat základní pravidla a principy. Patří sem například přesně daný osevní postup, kontrola travin, regulace škodlivých organismů (plevele, bakterií, škůdců atd.). Důležitou částí je také výživa a hnojení rostlin, jejich reprodukce, což je tak rozsáhlé téma, že bychom o tom mohli napsat celý seriál. Jak už bylo řečeno na začátku, důležitou součástí jsou i zvířata, o které musí být pečováno podle daných pravidel. 

V Česku se ekologické zemědělství objevilo už na začátku 90. let, ale potom na chvíli ustalo. novu se objevilo na přelomu tisíciletí, kdy byl vrácena podpora a dotace a zemědělci mohli obnovit svou činnost. Ekologické farmy se často objevují na okraji větších měst, kde mají blízko k trhům i obchodním řetězcům. Mohou tak své zboží okamžitě prodat a získat prostředky na další činnost. Dnes podpora ekologického zemědělství stále roste, zejména u mladých spotřebitelů, kteří si uvědomují dopad nešetrné činnosti na naši planetu.


Kontakt

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?
Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4